Staff Directory

Abdulle Mukhtar
Special Education Paraprofessional
MTS Secondary
Albin Brett
Art Teacher
MTS Secondary
Barkley Whitney
Special Education Teacher
MTS Secondary
Belpedio Emmie
Special Education Teacher
MTS Secondary
Bergantine-Bolstad Karen
Title 1 Teacher - Algebra 2
MTS Secondary
Berres Brittany
Special Education Teacher
MTS Secondary
Blackburn Gabriel
Music Teacher
MTS Secondary
Brown Patrick
Dean of Student Services
MTS Secondary
Brown Terry
Language Arts Teacher
MTS Secondary
Cade Mykuhl
Special Education Teacher
MTS Secondary
Chapman Steve
JROTC – Senior Army Instructor
Powell Leadership Academy
Dinos Adama
Title 1 Teacher - Math
MTS Secondary
Eccles William
JROTC – Army Instructor
Powell Leadership Academy
Fondow Shawn
Interim Executive Director, Co-Principal MTS Secondary
MTCS District
Gharrity Mike
TOSA – Student Support
MTS Secondary
Harris Jackie
Special Education Paraprofessional
MTS Secondary
JuJu Rohde
Special Education Paraprofessional
MTS Secondary
Kooistra Lydia
Special Education Paraprofessional
MTS Secondary
Lane Rashel
School Counselor
MTS Secondary
Larson Brady
Dean of Academics
MTS Secondary
Lin Robert
Science Teacher
MTS Secondary
Lloyd Brian
Athletic/Activities Director, Dean of Students
MTS Secondary
Lorenz-Walraven Wendy
Assistant Interim Executive Director, Co-Principal MTS Secondary, Director of Equity and Diversity
MTCS District
Mathson Ellen
Math Teacher
MTS Secondary, Banaadir Academy
Monsrud Jeff
Social Studies Teacher
MTS Secondary
Moon Steve
Physical Education Teacher
MTS Secondary, Banaadir Academy
Mottey Adolph
French Teacher
Banaadir Academy, MTS Secondary
Night Pipe Coya
Administrative Assistant & Indigenous Education Coordinator
MTS Secondary
Obikwelu Emmanual
Science Teacher
MTS Secondary
Olson Jacob
Visual Arts Teacher
MTS Secondary
Riggins Jonna
Technical Aide
MTS Secondary
Riipi Erin
Academic Coach
MTS Secondary
Robmann M.E. “Mars”
Language Arts Teacher
MTS Secondary
Scott Stan
General Education Paraprofessional
MTS Secondary
Selander Rebecca
ELL, ELA Teacher
MTS Secondary
Sheely Natasha
Special Education Teacher
MTS Secondary
Singer Emma
Science Teacher
MTS Secondary
Smetana Renee
Math Teacher
MTS Secondary
Stansberry Jermaine
Special Education Paraprofessional
MTS Secondary
Stenseth Courtney
School Social Worker & District Homeless Liaison
MTS Secondary
Thomas Dave
Social Studies Teacher
MTS Secondary
Vastine Rachel
Technical Aide
MTS Secondary
Wade Fred
General Education Paraprofessional
MTS Secondary
Wattley Mary
District Advocate for African American Scholars & Family Success, Attendance Improvement Coordinator, Adolescent Parent Advocate, Transportation Specialist
MTCS District, MTS Secondary